Špekulácie pri poskytovaní pôžičky

Finančné špekulácie sa dajú definovať v biznise, ako počiatočná investícia, ktorá nesie vysoké riziko straty, ale aj zisku. V určitom slova zmysle sa špekulácie dajú preniesť aj na bankový sektor. Špekulácie pri poskytovaní pôžičky by sme mohli sformulovať ako včasné premyslenie rizík, ( negatíva pôžičky ), ktoré nám môžu priniesť bankové, ale aj nebankové pôžičky.

Špekulácie pri poskytovaní pôžičky z pohľadu dlžníka

Asi mnohí z nás boli nútení si aspoň raz za život vziať malú alebo väčšiu pôžičku. Ak patríte medzi tých, ktorí nemusia vopred premýšľať nad rizikami, ktoré prinášajú bankové, ale aj nebankové pôžičky, s najväčšou pravdepodobnosťou nepociťujete krátkodobé a ani dlhodobé „finančné suchoty“. Pre ostatných “dlžníkov“ sú však mnohé pôžičky do istej miery veľkým rizikom. Ako si včas uvedomiť možné rizika, ktoré prinášajú pôžičky a úvery?


Špekulácie pri poskytovaní pôžičky alebo aj jednoduchšie zhrnutie pozitív a negatív mnohí ľudia ignorujú. Do istej miery je to pochopiteľné, keďže väčšina z nás si nedokáže vypočítať možné riziko finančného produktu. Jednou možností je odborná pomoc v podobe finančných poradcov, ktorí sú dnes medzi širokou verejnosťou pomerne obľúbení. Druhou a podstatne lacnejšou možnosťou je dôkladne preštudovanie zmluvy, kde sú uvedené všetky body “spolupráce“, teda aj výška úrokovej sadzby, výška RPMN, ktorá je pre mnohých z nás „neviditeľná“ a v neposlednom rade aj body v zmluve, ktoré sa „zaoberajú“ penálmi v prípade neschopnosti splácania pôžičky.

Špekulácie pri poskytovaní pôžičky z pohľadu banky a nebankovej spoločnosti

Pôžičky sú istým rizikom aj pre samotné banky a nebankovky. Banky zväčša poskytujú všetky pôžičky za prísnych podmienok, ktoré musí každý jeden žiadateľ spĺňať. Nebankovky sú však v tomto prípade o čosi zhovievavejšie, čo je však vo väčšine prípadov nevýhoda, teda aspoň z pohľadu klienta. Nebankové spoločnosti idú preto častokrát pri poskytovaní pôžičky do istého rizika, ktoré si však vynahradzujú tučnejším ziskom zo samotnej pôžičky, teda v celkovej výške úroku a RPMN, čo je na druhú stranu pre dlžníka obrovskou nevýhodou.

 

Pridaj komentár

TOPlist Google+