Bezpečné platby cez internet

Pomaly prichádza vianočný čas a spolu s ním rastie aj záujem ľudí o online nákup. Okrem klasických kategórií akými sú odevy, bytový textil, prírodná kozmetika či produkty zapadajúce do zdravého stravovania, sa v predvianočnej dobe ľudia zameriavajú aj na nákup elektroniky, nábytku či vianočných ozdôb. Nákup cez internet sa stáva čoraz viac obľúbenejším a prináša so sebou množstvo výhod. Je často ekonomickejší ako nákup v kamennom obchode, keďže okrem úspory času pomáha šetriť aj peniaze. Napriek tomu, že je veľmi žiadaný, prináša so sebou aj určité riziká. Na čo si dať pozor pri platbách cez internet a ako sa uistiť, že bude váš nákup bezpečný?


Výhody platby kartou

Internetové obchody ponúkajú viacero možností uskutočnenia platby. Kedysi bola najžiadanejšou možnosťou dobierka, pri  ktorej zákazník platí za tovar priamo pri preberaní balíka v hotovosti. S rozvojom moderných technológií sa do popredia dostali možnosti, ktoré si vyžadujú od klientov viac dôvery, no sú pohodlnejšie. Platba bankovým prevodom síce zaberie viac času, ale kupujúci má pod kontrolou všetky údaje a informácie, ktoré zadáva pri uskutočnení platby. Najrýchlejšou a najpohodlnejšou je práve platba kartou. Do formulára stačí zadať požadované údaje (číslo z prednej strany platobnej karty, meno držiteľa karty, dátum expirácie, trojmiestny kód zo zadnej strany karty) z karty, netreba sa nikam prihlasovať a platba prebehne do niekoľkých minút.

Ako zabezpečiť platbu bez rizika

Veľmi dôležité je mať zabezpečený počítač prípadne iné zariadenie, z ktorého nákup vykonávate, kvalitným antivírusovým programom a na škodu nie je ani aktualizovaný softvér, ktorý vás dokáže ochrániť pred rôznymi hrozbami. V prípade, že uskutočňujete nákup zo zariadenia prihláseného do wifi siete, mala by byť táto sieť chránená heslom, aby údaje z nej nemohli získať ďalší ľudia. Pri zadávaní údajov z karty by ste na nákup nemali využívať cudzí počítač. Údaje v ňom totiž môžu zostať uložené a majiteľ počítač ich môže neskôr zneužiť. Pre platbou si overte dôveryhodnosť predávajúceho a nakupujte len u overených obchodníkov, s ktorými už máte vy (prípadne vaši známi) určitú skúsenosť alebo vidíte na stránke potrebné zabezpečenia pre platbu kartou (ochranné protokoly graficky zobrazené na stránke). Ďalším  zo zabezpečení je napríklad http či https protokol. Ak sa názov stránky, z ktorej chcete nakupovať, začína protokolom http://, znamená to, že sa vaše informácie budú prenášať cez nezašifrované pripojenie a tak by sa k nim mohol dostať niekto nepovolaný. Bezpečnú šifrovanú komunikáciu (teda šifrovanie zadaných informácií) spoznáte vďaka protokolu https://. Podstatná je tiež SMS notifikácia, teda potvrdenie vašej platby na základe SMS kódu, zaslaného na vaše telefónne číslo. Ak sa chystáte uskutočňovať viacero online nákupov, určite si túto službu vo svojej banky aktivujte.

 

 

 

Pridaj komentár

TOPlist Google+